Z każdym rokiem coraz więcej kobiet zajmujących stanowisko menedżera w Indonezji

21 kwietnia każdego roku jest zawsze obchodzony jako dzień Kartini. Ta data to urodziny Radena Ajeng Kartini, bohatera narodu, a także ikony emancypacji kobiet.

Określenie dnia Kartini następuje już po 2 maja 1964 r., dokładnie po tym, jak prezydent Sukarno wydał dekret prezydenta Republiki Indonezji nr 108 z 1964 r. W tej decyzji Cartini został również uznany za bohatera niepodległości Narodowej.

Dla kobiet z Indonezji postać Kartini odgrywa bardzo ważną rolę. W obliczu walki o równość płci, a także o emancypację kobiet, problem stał się ważny dla teraźniejszości.

W Indonezji uważa się, że równość płci, obecnie kobiety mogą pracować i zarabiać na równi z mężczyznami. Pogląd, że kobiety po prostu siedzą w domu i opiekują się domem, zaczął się rozpadać wraz z rozwojem epoki.

Coraz więcej kobiet zajmowało stanowisko menedżera
Według Światowego Forum Ekonomicznego Indonezja zajmuje obecnie siódme miejsce jako kraj o najlepszym poziomie równości płci w Azji Południowo-Wschodniej. Indonezja uzyskała wynik 0,688 w globalnym rankingu gender gap (GGGI).

GGGI mierzy równość płci w każdym kraju w oparciu w szczególności o cztery główne elementy: szanse i zaangażowanie gospodarcze, poziom wykształcenia, zdrowie i możliwości polityczne. Filipiny zajmują pierwsze miejsce jako kraj o poziomie równości płci w Azji Południowo-Wschodniej z wynikiem 0,784.

Patrząc z wnętrza kraju, kobiety w karierze na stanowiskach menedżerów rosną w ciągu dwóch lat. Wzrost pozycji menedżera wśród kobiet wzrósł z 24,67 proc.w 2018 r. do 27,5 proc. w 2019 r. Dane pochodzą z National workforce Survey (SAKERNAS) 2019.

Ponadto, zgodnie z przeprowadzoną ankietą Lokadata.id. przywództwo kobiet w Indonezji jest nadal zdominowane przez pokolenie X. Indonezyjski Menedżer millenialsów z co najmniej rocznym doświadczeniem jest najczęściej spotykany na obszarach miejskich, szczególnie w Jabodetabek.

Natomiast jego wzrost nastąpił znacząco w rejonie Wschodniej Nusa Tenggara. Liczba kobiet zarządzających w Nusa Tenggar gwałtownie wzrosła w 2019 r. – o 39 procent, a liczba ta wyniosła 14.500 kobiet zarządzających. Z ogólnej liczby 49 procent z nich pracuje w administracji publicznej.

Jeśli jednak spojrzy się na liczbę, liczba kobiet zarządzających na jawie wynosi 231,700. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że populacja na wyspie Jawa jest znacznie większa niż w innych regionach. Ponadto Wyspa Jawa jest również największym ośrodkiem gospodarczym Indonezji.

Cytowany z Lokadata.id, naukowcy zajmujący się zasobami ludzkimi (HR) i zatrudnieniem, instytucje, Ilmu pengetauan Indonezja (LIPI) wykazali, że konkurencja w dzisiejszym świecie pracy nie zależy już od płci, ale raczej od umiejętności.

„Tak więc, jeśli kobieta była w stanie, jeśli miał Kwalifikacje, został zakwalifikowany do objęcia takiego stanowiska” – powiedziała Vera Bararach Barid, która również przez trzy lata pracowała jako menedżer w prywatnej firmie.

Minister finansów Sri Mulyani powiedział, że kobieta odgrywa ogromną rolę we wszystkich dziedzinach. W wydarzeniu poświęconym tematowi

„Jedna ze statystyk McKinsey & Company pokazuje, że w skali globalnej, jeśli gospodarka ma równe szanse dla kobiet, globalna gospodarka może przynieść korzyści w wysokości 12 bilionów dolarów w 2025 r.” – powiedział, cytowany z Bisnis.com (24/04/2021).

Z powyższych danych wiadomo, że przyrost siły roboczej kobiet stale rośnie z każdym rokiem. Mam nadzieję, że w przyszłości kobiety będą miały więcej okazji do spełnienia swoich marzeń w duchu Radena Ajeng Kartini.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*