Od końca XIX wieku Wydawcy książek przemysłowych rozwijali się dość szybko w Indonezji. Zarejestrowany od 17 maja 1950 roku, stowarzyszenie wydawców indonezyjskich (IKAPI) zostało utworzone, a pięć lat po utworzeniu IKAPI ma zgromadzić do 46 wydawców, którzy mieszkają na wyspie Jawa i Sumatra. Teraz, 68 lat po utworzeniu, członkami IKAPI jest łącznie 1488 członków, z których 94 procent to aktywni wydawcy.
Na podstawie danych zebranych przez dział informacji edukacyjnych i badawczych Ikapi, produkcja książek przemysłowych w Indonezji rośnie o 6 procent rocznie i publikuje ponad 30 000 tytułów książek rocznie. Rysunek przedstawia tylko książki wymienione w oficjalnych zapisach księgarni, a także tytuł-nazwę proponowanego przez nią ISB w Bibliotece Narodowej.
Publikacja książek przemysłowych w Indonezji odnotowała znaczny wzrost w ciągu ostatnich sześciu dekad. Z jednej strony rozwój branży wydawniczej jest wskaźnikiem zwiększonego wzrostu gospodarczego i zainteresowania czytaniem mieszkańców Indonezji.
Ponadto wydawcy książek przemysłowych są jednym z podsektorów branży kreatywnej w Indonezji. W rzeczywistości być podsektorem branży, który zajmuje czwarte miejsce pod względem popytu eksportowego na produkty gospodarki kreatywnej.
Rozwój branży wydawca książek musi być nadal wspierany i wspierany przez wszystkich uczestników i interesariuszy branży. Rozpoczęcie pracy twórcy lub autora, drukarni, wydawcy i dystrybutora lub księgarni.
Wzrost jest jednak spowodowany obawami, że przemysł ma negatywny wpływ na środowisko. Jak wiadomo, głównym surowcem dla przemysłu książkowego jest papier.
Zwykły papier wykonany z materiałów na bazie drewna, w szczególności drewna o wysokiej zawartości włókien. Drewno uzyskane przez wycinkę drzew, tak że coraz więcej tytułów książek wydanych przez wydawnictwo w Indonezji, a także coraz więcej drzew muszą być wycięte. W dłuższej perspektywie może to z pewnością mieć negatywny wpływ na środowisko.
Na całym świecie każdego roku wycina się około 20 milionów drzew w celu produkcji papieru. 90 procent całego produkowanego papieru jest następnie wykorzystywane w branży wydawniczej gazet i książek. Wylesianie odpowiada za 25 procent światowych emisji gazów cieplarnianych spowodowanych działalnością człowieka.
Według UCSUSA rosnące zapotrzebowanie na drewno jako surowiec do produkcji papieru spowodowało znaczne szkody w lasach deszczowych na całym świecie. W ciągu 6 dekad Indonezja zwiększyła również popyt na papier w związku z rosnącym rozwojem branży książkowej.
W samej Indonezji niektóre negatywne skutki i szkody środowiskowe spowodowane wycinką drzew już zaczynają być odczuwalne. Przemysł papierniczy został wymieniony jako jedna z głównych przyczyn wylesiania w Indonezji. Odnotowano, że 1,6 miliona hektarów naturalnych lasów jest wycinanych i przekształcanych w środki recyklingu w przemyśle papierniczym.
Indonezja jest jednym z 30 krajów produkujących największy papier na świecie, który zaspokaja również potrzeby przemysłu papierniczego na całym świecie. To Indonezja jest krajem produkującym papier, 6.co do wielkości na świecie, a producentem celulozy jest 9. na świecie. Szkody dla środowiska, zwłaszcza niszczenie lasów deszczowych w Indonezji, są konsekwencją rozwoju przemysłu i świata.
Oprócz wspierania przemysłu książkowego, przemysł papierniczy wszedł do przemysłu chemicznego i stał się jedną z wiodących gałęzi przemysłu w Indonezji. Oprócz tego, że są głównym przemysłem surowcowym, książki papierowe są również wykorzystywane w przemyśle opakowaniowym i produkcji towarów.
To odkrycie jest zgodne z ustaleniami grupy Cleantech, która stwierdziła, że przemysł książkowy pozostawia najwyższy ślad węglowy. Od początku procesu pozyskiwania surowców, produkcji makulatury, do procesu drukowania, dystrybucji i recyklingu niepotrzebnych książek, które nie są wchłaniane przez rynek.
Dlatego niektóre organizacje, nawet sam wydawca książek, zaczęły myśleć o wysiłkach zmierzających do zminimalizowania negatywnych skutków tego bez zmniejszania wzrostu branży książkowej. Jednym z rozwiązań, które jest obecnie szeroko stosowane przez wydawców książek, w tym wydawców książek, którzy dołączają do IKAPI, są książki cyfrowe.
Be the first to comment